Nárazník z ETPU

Multifender b boardETPU, známý také pod značkou Infinergy® společnosti BASF, je první expandovaný termoplastický polyuretan na světě. Předem napěněné částice se v několika krocích svařují proudem horké páry. Elastická pěna s uzavřenými buňkami spojuje vlastnosti termoplastického polyuretanu s výhodami pěny. Vyznačuje se především vysokou odolností proti oděru, velmi dobrou pružností a vysokou elasticitou. ETPU lze použít všude tam, kde je požadována nízká hmotnost, vynikající mechanické vlastnosti a vysoká trvalá nosnost.

Jedním z prvních projektů společnosti RUCH NOVAPLAST s novým materiálem byla výroba nárazníků pro firmu Multiplex. Nárazníky jsou na jachtách namontovány v místech citlivých na náraz a mají za úkol tlumit síly způsobené pohyby ve svislé a vodorovné rovině. Bok jachty je tak chráněn před poškozením, k němuž by mohlo dojít např. při kotvení u mola nebo při stání v balíku (jachta na jachtě).

Další možné oblasti použití ETPU jsou např. ve strojírenství (např. jako tlumicí prvky a nárazníky v kompresorech) nebo opakovaně použitelné nosiče nákladu v logistice.