airpop a polystyrenové obaly zůstávají povoleny

CryoV6 VerpackungV současné době jsou plasty středem pozornosti. Díky částečně zavádějícím tiskovým zprávám, které způsobily nedorozumění ve vnímání veřejnosti, dochází nepřiměřeně k poškození image rozšířeného polystyrenu jako zavedeného a účinného obalového plastu.
Německý spolkový svaz IK Industrievereinigung Kunststoffverpackungen využil této příležitosti k nové kontrole faktů ze směrnice EU o jednorázových plastech především s ohledem na obaly z EPS.

Jak naznačuje nadpis v novinách Süddeutsche Zeitung ze dne 22. května 2019, evropská směrnice o jednorázových plastových obalech obecně obaly z EPS nezakazuje. Zasaženy jsou především jednorázové obaly, konkrétně obaly z EPS pro okamžitou spotřebu, a to v případě stravování mimo domov. Týká se to tedy jen tzv. obalů „To Go“, které jsou určeny k okamžité spotřebě.
Na všechny ostatní obaly z EPS se tato směrnice EU výslovně nevztahuje.

Tzv.„To Go“ obaly z EPS uvedené ve směrnici jsou pouze jednou z mnoha jejich oblastí použití. Největší část jde na elektrospotřebiče / bílé zboží a jiné obaly. Příkladem jsou i přepravní boxy pro citlivé lékařské/farmaceutické produkty, které musí být tepelně izolovány, tj. účinně chlazeny nebo naopak udržovány v teple. Obaly z EPS jsou využívány i v potravinářském průmyslu. Ve všech těchto oblastech je obtížné materiál EPS kvůli jeho příznivým vlastnostem nahradit. Žádná z materiálových alternativ neposkytuje lepší ekologický profil pro balení a přepravu těchto typů zboží (zdroj: EUMEPS / FWC 2018 LCA Fish Box). EPS je velmi dobře recyklovatelným materiálem a je již několik let recyklován.

Dokonce i ve srovnání s jinými materiály má EPS špatnou pověst, a to i přesto, že výroba EPS vyžaduje méně surovin, chemikálií i vody než jiné obalové materiály. Při výrobě EPS se například ve srovnání s laminovanou lepenkou spotřebuje o třetinu méně vody a je až osmkrát lehčí (zdroj: EUMEPS / FWC 2018 LCA Fish Box). EPS je tak velmi udržitelný obalový materiál.

Více na: www.newsroom.kunststoffverpackungen.de

Tento web používá soubory cookies. Používáním tohoto webu s použitím cookies souhlasíte.